Agnieszka Skorupa

Doktor psychologii, badacz, dydaktyk, szkoleniowiec

Specjalizuję się w analizie zachowania człowieka w sytuacjach ekstremalnych, szczególnie w adaptacji do warunków polarnych, co było tematem mojej pracy doktorskiej. Od początku swojej kariery pracuję na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzę zajęcia dydaktyczne dla studentów oraz realizuję badania naukowe. Mam bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla ośrodków zagranicznych, współpracowałam m.in. z Tallinna Tehnikaülikool, Universidad de Málaga, Universidad Nacional de Educación a Distancia (UNED) w Madrycie, Universidade Federal de Santa Catarina w Brazylii. Jestem autorką blisko 40 publikacji naukowych, w tym współredagowałam cztery książki. Obecnie rozwijam badania z zakresu adaptacji do warunków polarnych, współpracując z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie oraz Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. Wraz z Habitatem Lunares opracowuję również program badań psychologicznych dla analogowych misji kosmicznych.

Świat akademicki łączę z działalnością praktyczną. Dla podmiotów biznesowych i placówek publicznych opracowuję i prowadzę warsztaty oraz szkolenia skoncentrowane na praktycznym zastosowaniu teorii psychologicznych. Współtworzę procesy rekrutacyjne dla firm, szkolę ekspedycje przed wyjazdem do stacji polarnych, przybliżam zagadnienia psychologiczne lekarzom i ratownikom pracującym w ekstremalnych sytuacjach (katastrofy, konflikty zbrojne, wyprawy wysokogórskie, podróże w skrajne środowiska). Przez dziesięć lat zajmowałam się survivalem, współprowadziłam obozy przetrwania. Obecnie podróżuję w odległe zakątki świata. Moją pasją są też sztuki walki, mam szósty stopień Wing Chun Kung Fu.

Zajmuję się popularyzacją nauki, jestem autorką zajęć psychoedukacyjnych dla młodzieży, prowadzę prelekcje na Festiwalach Nauki. W ramach działalności społecznej współpracuję z różnymi fundacjami, m.in. Jesteśmy dla Was, Kino Szkoła, Zimbardo Youth Center. Obok sytuacji ekstremalnych specjalizuję się w pracy z filmami, których analizę łączę z psychologią. Więcej informacji o działaniach filmowych można znaleźć na stronie: psychologiaifilm.edu.pl

Poczytaj o mojej działalności

Posłuchaj wykładów i programów z moim udziałem

Zapoznaj się z moją pracą naukową